Murale
Upiększamy miasta, tworząc autorskie murale. Udowadniamy, że przestrzeń miejska może zachwycać i inspirować, a moda może naprawdę być częścią naszej kultury. Obejmujemy również patronat nad wyjątkowymi dziełami powstającymi w przestrzeni publicznej. Tak promujemy sztukę i przenosimy ją na ulicę.
Zobacz więcejSztuka i nauka w jednym miejscu, Kraków
W Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon powstały dwa murale, które łączą sztukę z nauką i skłaniają do refleksji.
„Dżungla przyszłości” to artystyczna wizja ewolucji i zmian w przyrodzie. Zestawienie nieoczywistych relacji między gatunkami oraz wykorzystanie farb UV sprawia, że mural nabiera wyjątkowego, interaktywnego charakteru. Drugi mural prezentuje ryby zamieszkujące rzeki i jeziora Małopolski. W tej artystycznej wizji pływają one wokół łodzi podwodnej, która symbolizuje Cogiteon jako przestrzeń naukowych odkryć i eksploracji. Projekt nawiązuje do lokalnej przyrody, podkreślając jej unikatowość i znaczenie w edukacji ekologicznej.
Projekty stworzyli graficy Medicine, a ich realizacją zajął się Mikołaj Rejs. Murale można oglądać bezpłatnie w holu głównym Cogiteonu.
Biegają, Kraków
Na kamienicy przy ul. Kalwaryjskiej 75 w Krakowie powstał mural upamiętniający Czesława Miłosza – jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku. To wspólna inicjatywa marki Medicine, Projektu „101 Murali dla Krakowa” i wydawnictwa Znak, mająca na celu przybliżenie poezji i kultury mieszkańcom miasta. Mural przedstawia fragment wiersza „Biegają”:
„Zajmują się, tylko nie tym, co najważniejsze.
Biegają, jakby wierzyli, że będą żyć wiecznie.”
Projekt powstał z okazji Roku Czesława Miłosza, a jego autorami są graficy Medicine, Judyta Ciba i Sebastian Rubiano.


Ruch i woda, Gdańsk
Nowy mural „Ruch i woda” zdobi gdańską ulicę, łącząc miasto z morzami świata! W sierpniu na jednej ze ścian w Gdańsku przy ul. Piastowskiej 100 powstał mural zatytułowany „Ruch i woda”. Projekt nie tylko upiększa miasto, ale jest także symbolicznym przedstawieniem Gdańska i Morza Bałtyckiego jako integralnej części pewnej całości, którą są połączone oceany i morza świata. Kompozycja wyróżnia się wyjątkową dynamiką, zarówno pod względem formy, jak i koloru. W fantasmagorycznym krajobrazie, pełnym intensywnych barw, wody i ruchu, możemy dostrzec zwierzęta i rośliny znane z różnych zakątków świata. Zostały harmonijnie wplecione w tło pełne życia i energii.
Mural nie tylko wzbogaca przestrzeń miejską Gdańska, ale także skłania do refleksji nad rolą, jaką odgrywają morza i oceany. Jest to kolejny przykład, jak sztuka może integrować społeczność i przypominać o naszym związku z naturą. Autorami projektu są graficy Medicine. Ściana, na której powstał mural, została udostępniona przez Powszechną Spółdzielnię Mieszkaniową „Przymorze”. Wykonawcą jest Wake Up Time. Prowadzenie projektu: Feed Me Lab.
Nic dwa razy, Kraków
Mural powstał przy ul. Karmelickiej, w Parku Wisławy Szymborskiej. Jest to efekt kooperacji naszej marki z Fundacją Wisławy Szymborskiej oraz Projektem 101 Murali dla Krakowa. Mural jest poświęcony twórczości Wisławy Szymborskiej i powstał z okazji 100. rocznicy urodzin noblistki. Jego tematem przewodnim jest wiersz Nic dwa razy.


Mural AST, Kraków
Mural pod patronatem Medicine został poświęcony Wyspiańskiemu. Jego autorem jest Dariusz Vasina. Projektant określa swoje dzieło jako metaforyczne, stworzone z myślą i o Wyspiańskim i studentach AST.
Mural Wild City, Kraków
Koncept muralu to wspólny projekt grafików Medicine. Jego zadaniem było odwrócenie uwagi przechodniów od betonowego miasta oraz pokazanie, jak różnorodne i piękne gatunki dzikich roślin i zwierząt żyją wokół nas. Projekt miał jednocześnie wywołać refleksję na temat miejsca przyrody w mieście oraz uświadomić odbiorcom, że jeśli damy jej więcej przestrzeni, to odwdzięczy się mieszkańcom pięknem oraz jedyną w swoim rodzaju estetyką.
ZobaczPoczta Główna, Kraków
Niezwykły, interaktywny mural, który powstał pod patronatem Medicine w budynku dawnej Poczty Głównej. Artystki Joanna Bernat i Anna Sermak, w stylowej przestrzeni połączyły tradycyjne techniki malarskie ze street artem oraz nowymi technologiami, tworząc interaktywny mural nawiązujący do barwnej, pocztowej tradycji.
Drzewo, którego nie da się ściąć, Kraków
Mural jest efektem współpracy Medicine z fundacją „101 Murali dla Krakowa” – całorocznym programem tworzenia wielkoformatowych malowideł naściennych w wybranych obszarach miasta Krakowa oraz restauracją Plac Nowy 1. Głównym zadaniem muralu jest nawiązywanie do kultury żydowskiej, z jakiej słynie ta dzielnica i podkreślenie jej lokalnego kolorytu. „Drzewo, którego nie da się ściąć” to opowieść snująca się przez stulecia, na stałe związana z krakowskim Kazimierzem – ta legenda stała się dla nas bezpośrednią inspiracją powstania do głównego elementu muralu, jakim jest drzewo.
Zobacz więcej
Sobotni Wypoczynek, Jerzy Nowosielski
Mural przedstawia obraz Jerzego Nowosielskiego. Powstał tuż obok rodzinnego domu i dawnej pracowni artysty – przy ul. Lotniczej 22 w Krakowie.
Czytaj więcejCarmen. Miłość jest buntowniczym ptakiem
Interaktywny mural na Rondzie Mogilskim w Krakowie nawiązuje do I aktu z opery „Carmen”. Symbolizuje wolną miłość, którą każdy może interpretować na własny sposób. Autorem jest Mikołaj Rejs.
Czytaj więcejMona Lisa’s Smile, Beata Śliwińska Barrakuz, Warszawa
Mural Mona Lisa’s Smile pod patronatem Medicine uderza swoją monumentalnością. Słynna Mona Lisa – pomimo całkowitej dekonstrukcji – nadal tajemniczo się uśmiecha. Zobacz, jak powstawał! Autorką muralu jest Beata Śliwińska – Barrakuz – z wykształcenia jest architektką krajobrazu, z zamiłowania i zawodu visual designerką i ilustratorką. Jest fanką kolażu i na tej technice opiera głównie swój styl pracy. Bazuje także na analogach i tworzeniu odręcznych obrazków.
ZobaczBlack Pearl, Natalia Rak, Kraków
Mural autorstwa Natalii Rak pod patronatem Medicine przyciąga wzrok feerią intensywnych barw i malowniczą prezentacją świata natury. Natalia Rak jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od kilku lat podróżuje i maluje murale na całym świecie. Jej dzieła wyróżniają się wibrującą paletą barwną i zastosowaniem silnych kontrastów kolorystycznych. Inspiracją dla jej prac są często ludzkie emocje i relacje człowieka z naturą. Zobacz, jak powstawał!
Zobacz więcej
